Apie Sudeikius

SUdeikių herbasSudeikiai - Utenos rajono miestelis (~450 gyventojų), įsikūręs pietiniame Alaušo ežero (1060 ha) krante 12 km į šiaurės rytus nuo Utenos. Tai to paties pavadinimo seniūnijos centras ir didžiausia gyvenvietė. Kurortinis miestelis. Poilsiautojus vilioja nuostabi gamta ir gražuolis Alaušo ežeras. Iš viso seniūnijoje yra 22 ežerai. 
   Pradžią Sudeikiams davusi Deksnio dvaro pono Kazioll - Paklevskio prie Alaušo, netoli kapinių, XVIII a. pastatyta karčiama. Tai buvo viena iš gausybės karčiamų, pastatytų šalia pagrindinio kelio į Uteną, jungusio Rašės, Sirutėnų, Bikuškio ir Deksnio dvarus su tuo metu buvusiu valsčiaus centru.
   Bažnyčia Sudeikiuose pradėta statyti 1791 m., baigta 1835 m.
   Kadangi žemės apie Sudeikius buvo prastos, valstiečiai vertėsi sunkiai - dėl to „maslionkiniais" vadinti. Daugelį nuo bado gelbėjo ežere pagaunama žuvis. Alaušo ežere buvo gausu seliavų, kurias žmonės gaudė ir čia pat sūdė. Manoma, kad nuo sūdomos seliavos miestelis ir buvo pavadintas Sudeikiais.
   Ilgame, siaurame pusiasalyje, įsiterpusiame į ežerą iš vakarų pusės, jau nuo XVII a. švytėjo Bikuškio dvaro pastatai. Restauruoti dvaro pastatai šiandien mena dar Radvilų, Oginskių valdymo metus.
 
Nuo 1864 m. Sudeikiuose minima mokykla. Dabartinis mokyklos pastatas atidarytas 1965 m. Nuo 1998-ųjų keletą metų čia veikė Utenos dailės mokyklos filialas.
   Legendos ir padavimai pasakoja apie gausybę Sudeikiuose supančių piliakalnių bei kitų archeologinių paminklų. Visi šie pasakojimai surinkti ir išleisti Utenos rajono mokytojos L. Buičenkienės 1996 m. pasirodžiusioje knygoje „Utenos krašto padavimai ir legendos".
   Apie sunkius bei permainingus Sudeikių krašto laikus, apie žymius sudeikiečius, garsinusius ir garsinančius ne tik Sudeikius, bet ir Lietuvą, pasakoja Sudeikių mokykloje įrengti istorinis - etnografinis ir memorialinis žymių kraštiečių muziejai bei ten kaupiama medžiaga.
Patogi geografinė padėtis, graži gamta bei poilsiautojų pamėgtas Alaušo ežeras - sąlygos, lėmusios kaimo turizmo verslo vystymąsi Sudeikiuose. 
   Kiekvieną liepos mėnesį visus sudeikiečius, išsibarsčiusius po Lietuvą, sukviečia Šv. Elžbietos atlaidai. Ir sugaudžia tada kraštiečių bei pačių sudeikiečių dėka atgimę bažnyčios vargonai, ir nuvilnija giesmininkų balsai.

Sudeikių miestelio istorija portale "Graži tu mano..."

Joomla templates by a4joomla